Otomatik Kapı Hakkında

Günümüzde genellikle mağazalarda ve kurumsal alanlarda kullanılan otomatik kapı sisteminin tarihi oldukça eskiye dayanır. İlk sensörlü otomatik kapıların Sui hanedanlığı döneminde Çin’de yapıldığı tahmin edilmektedir. Sensörlü bir biçimde açılıp kapanan kapılar, özellikle insan sirkülasyonunun yoğun olduğu yerlerde büyük bir kolaylık sağlar. Tüm bunlarla birlikte sensörlü kapı yaptırmadan önce çalışma prensibi hakkında bilgi sahibi olmakta fayda var.

Otomatik Kapı Nasıl Çalışır?

Kapıların çalışma sistemleri, sensör yapısına göre değişir. En sık kullanılan sistemde, sensör yaklaşan cisimleri algılayarak otomatik olarak açılır. Bu sensörler, kapının açılan tarafına yerleştirilir ve kapının tek ya da çift taraflı olarak açılması sağlanabilir. Bazı modellerde otomatik kapı sistemi bir düğme veya manyetik kart sistemine bağlıdır. Özellikle ticari işletmelerde, envanter giriş-çıkışı olan bölümlerde düşme sistemiyle çalışan kapılar tercih edilmektedir.

Sensörlü kapılarda, kızılötesi bir ışın sistemi vardır. Bu ışınlar kesintiye uğradığı zaman, sensör kapıyı otomatik olarak açar. Sensörün menzili montaj esnasında ayarlanabilir. Ayrıca, uzaktan kumanda ile açılan otomatik kapı sistemleri de bulunmaktadır. Bu sistemler özellikle otopark ve garajlar gibi araç giriş-çıkışı olan yerlerde tercih edilmektedir.

Otomatik Kapı Fiyatları

Fotoselli kapı olarak da bilinen otomatik kapılarda fiyatlar boyut, sensör sayısı, çalışma prensibi gibi özelliklere göre değişiklik gösterir. Dolayısıyla otomatik kapı fiyatları hakkında kesin ve net bir rakam vermek mümkün olmayacaktır. Fakat otomatik kapılar insan ve araç sirkülasyonunun yoğun olduğu yerlerde kullanılmakta, dolayısıyla sürekli olarak çalışmaktadır. Bu durumda, uzun süre kullanılabilecek, kaliteli malzemeden imal edilmiş bir kapı tercih edilmesi faydalı olacaktır.

Otomatik Kapı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Otomatik kapı, sirkülasyonun yoğun olduğu yerlerde birçok avantaj sağlar. Fakat kapı alınırken raylı sistemi ve birleşim yerleri kontrol edilmelidir. Ucuza imal edilen bir kapı kısa süre içinde zarar görebilir ve bu kapı için yapılan masraflar ciddi bir bütçe gerektirebilir. Dolayısıyla otomatik kapı satın almadan önce kısa bir araştırma yapıp, kaliteli ve uzun süre kullanılacak bir ürün seçmekte fayda var.

Scroll Otomatik Kapı firmasına başvurarak, uzun süre kullanabileceğiniz kaliteli bir kapı sipariş edebilirsiniz.

Bize Ulaşın

Tüm otomatik kapı, kayar kapı, fotoselli kapı, otomatik döner kapı, otomatik teleskopik kapı, giyotin cam sistemleri ve pergola sistemleri çözümlerimizle hizmetinizdeyiz. İletişim sayfamızda da bulunan +90 (212) 503 0 542 müşteri hizmetleri hattımızdan ve info@msyinsaat.com e-posta adresimizden bize ulaşabilirsiniz.

Tags:

Bir cevap yazın