Otomatik Kapı Nedir?

Hayatımızı kolaylaştıran ürünlerden biri olan otomatik kapı evlerden fabrikalara kadar farklı birçok yapıda, insan ve araç dolaşım hareketinin yoğun olduğu yerlerde kullanılmaktadır. Genellikle fabrika girişleri ve evlerin garajları için tercih edilirler. Bu kapılar sarmal sistemler prensibiyle çalışır. Araçların geçişlerini otomatik bir sensör ya da kontrol sistemi yardımıyla kolaylaştırır ve kontrolü sağlar. Bu tür kapılara fotoselli kapı sistemi adı da verilir.

Otomatik Kapı Nasıl Çalışır?

Fotoselli kapı sistemi kullanıcılara geçiş kolaylığı, güvenlik ve zaman tasarrufu gibi avantajlar sağlar. Açılıp kapanabilir bir sisteme sahip olan giriş ve çıkışa imkân sağlayan bir yapı elemanıdır. Çalışma sistemi ise algılayıcı sensörlerin araçları ya da yayaları algılamasıyla ya da uzaktan kumanda yardımıyla harekete geçirilmesi üzerine kurulmuştur. Ayrıca basınç sistemi üzerine kurulmuş olanları da vardır. Basınç sistemiyle çalışan kapılarda birisi ya da araç hassas algılayıcıların üzerinde durduğunda ya da kuvvet uyguladığında hareketi sağlayan bir motor ya da motorun hareket etmesini sağladığı kayış sistemi ile mekanizma harekete geçer ve kapı açılır. Bu tarz kapılara ek olarak manyetik kart sistemiyle çalışan kapılar da mevcuttur ve genellikle şirket ya da kurumsal firmalarda kullanılır.

Otomatik Kapı Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar

Fotosel kapı sistemlerinde hareketi sağlayan kayış ve dişli sistemleri zaman içerisinde arıza vermekte veya periyodik bakıma ihtiyaç duymaktadır. Ayrıca motorların dairesel hareketleri nedeniyle sistemde titreşim hareketleri meydana gelir. Fakat bu sistemlerde işin hızlı ve tam doğru, kullanılan cihazların uzun vadede kullanıma dayanıklı, hareketli parçaların ve kullanılan eleman miktarının az ve sistemin bakım gereksiniminin az olması önemlidir. Arıza ve bakım durumunda parçaların kolaylıkla düzeltilebilir ve düşük maliyet sağlaması da dikkat edilecek hususlardandır.

Hayatımızda bu kadar önemli yere sahip otomatik kapı seçiminde yapacağınız tercihler de kapılar kadar önemlidir. Kurumsal kimliğe sahip ve güvenilir firmaları seçmeniz avantajınıza olacaktır. Kaliteli malzemelerden yapılmış, uzun ömürlü ve dayanıklı kapılar arıyorsanız bu alanda marka değere sahip ve alanında uzman olan Scroll ile iletişime geçerek sipariş verebilirsiniz.

Bize Ulaşın

Tüm otomatik kapı, kayar kapı, fotoselli kapı, otomatik döner kapı, otomatik teleskopik kapı, giyotin cam sistemleri ve pergola sistemleri çözümlerimizle hizmetinizdeyiz. İletişim sayfamızda da bulunan +90 (212) 503 0 542 müşteri hizmetleri hattımızdan ve info@msyinsaat.com e-posta adresimizden bize ulaşabilirsiniz.

Tags:

Bir cevap yazın